Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów

Pobierz

Poniżej znajduje się maksymalnie skompresowana dawka wiedzy w postaci tabelki skupiającej się na trzech elementach: nazwie formy terenu, czynniku .Obszar objęty rzeźbotwórczą działalnością lodowców górskich na Ziemi jest niewielki i odnosi się obecnie do pewnej grupy wysokich pasm górskich.. Rzeźba wodnolodowcowa.. TERMINY WAŻNE OD 10 WRZEŚNIA 2021 r. Które spośród wymienionych form rzeźby terenu powstały wskutek .Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów .. Współcześnie zajmują one głównie obszar Grenlandii (lądolód Grenlandii) oraz Antarktydy (lądolód Antarktydy).Temat lekcji: 2.Scenariusz lekcji "Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów", plik: scenariusz-lekcji-rzezbotworcza-dzialalnosc-lodowcow-gorskich-i-ladolodow.pdf (application/pdf) Oblicza geografii ZRTemat lekcji: Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.. Jeszcze grubsze są lądolody.. Start; Gimnazjum.. z o.o.Działalność lodowców polega na erozji skalnego podłoża, transporcie i akumulacji materiału skalnego.. Występuje tam, gdzie istnieją lodowce górskie lub lądolody.. W jej wyniku powstają: wygłady, mutony (barańce), rygle skalne, rysy, bruzdy.. Szkoła z TVP: klasa 2 ponadpodstawowaDZIAŁ: Procesy egzogenicznePRZEDMIOT: GeografiaPodobnie jak w przypadku lodowców górskich, działalność rzeźbotwórcza lądolodów dzieli się na erozyjną i akumu-lacyjną, między nimi zachodzi także transport..

Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.

Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.. Materiał ten jest także wyrywany z podłoża przez lód.Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów Procesami glacjalnymi nazywa się wszystkie procesy, które są wynikiem rzeźbotwórczej działalności lodu lodowcowego w lodowcach górskich i lądolodach.. ilonawojciechowska0909_66207.. •Krajobraz powstały na skutek działalności lodowca nazywamy glacjalnym.. Niszcząca działalność lodowców górskich i lądolodów Grubość lodowców górskich jest zróżnicowana i wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset metrów.. Filtry: karty pracy do scenariuszy lekcjiRzeźbotwórcza działalność Lodowców górskich i lądolodów Date 1 Działalność lodowców górskich Działalność lodowców górskich Pola firnowe Pola firnowe są to obszary górskie, w których gromadzą się duże ilości śniegu Kotły lodowcowe (inaczej cyrki lodowcowe) to żłobienia podłóż pól Get started for FREEContinue Prezi The SciencePodczas lekcji omówione zostaną warunki powstawania lodowców oraz przykłady form terenu, które powstają w wyniku erozyjnej i akumalacyjnej działalności lodow.Zobacz 1 odpowiedź na zadanie: Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów: zad.4/74 ( planeta nowa 1- nowa podstawa programowa ) Pytania Wszystkie pytaniaRzeźbotwórcza działalność lądolodu ― wprowadzenie Lądolody definiujemy jako wielkie lodowe czasze, które zakrywają znaczne obszary, liczone niejednokrotnie w setkach tysięcy kilometrów kwadratowych..

satysfakcja 33 %Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.

Lód poruszający się w lodowcu zawiera sporą część materiału skalnego, który pochodzi z wietrzenia mechanicznego.. Najwolniej poruszają się lądolody, maksymalnie 1,5 km na rok, choć prędkość ruchu w ich wnętrzu wynosi zaledwie 9-20 m na rok.FORMY POWSTAŁE NA SKUTEK DZIAŁALNOŚCI LĄDOLODU •Podobnie jak w przypadku lodowców górskich, lądolód również zdziera, transportuje oraz akumuluje materiał.. Dzielą się one na erozję, transport i akumulację.działalność lodowców górskich W zależności od miejsca akumulacji materiału morenowego powstają: • Morena denna • Morena środkowa • Morena boczna • Morena czołowa Baraniec (muton) Efekty działalności erozyjnej lodowców górskich Kotły lodowcowe (cyrki, kary lodowcowe) Działalność transportowa lodowca górskiego •Detrakcja •Detersja •EgzaracjaKarta pracy: Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów .. Natomiast istnieją rozległe ślady działalności lodowców w okresie zlodowaceń, kiedy podobnie jak lądolody - powiększały znacząco swój zasięg.Jednym z czynników warunkujących działalność rzeźbotwórczą jest prędkość ruchu lodowców i lądolodów uzależniona głównie od masy lodu, występujących w nim odłamków i okruchów skalnych oraz nachylenia podłoża..

... I. Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich.

Jeśli rysunku nie da się dodać to trudnoScenariusz lekcji "Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów" - karta pracy .. Kolejna część procesów rzeźbotwórczych (zdecydowanie największa) skupiona na charakterystyce czynnik - proces - forma.. Wprowadzenie Przeczytaj Grafika interaktywna Sprawdź się Dla nauczyciela work.. Rzeźba lodowcowa Szkoła z TVP: klasa 2 ponadpodstawowaDziałalność lodowców i lądolodów może być niszcząca i budująca, a obejmuje ona następujące procesy: detersja- szlifowanie, rysowanie, gładzenie podłoża przez lód lodowcowy i materiał skalny niesiony w masie lodowca.. Tabelę wykonaj na podstawie podręcznika i materiałów dodatkowych.. KONSULTACJE.. Europa i świat XVI-XVII wiek; I Wojna światowa; Oświecenie (XVIII wiek) Polska i świat w XIX wieku; Polska Piastów .Niszcząca działalność lodowców górskich i lądolodów Grubość lodowców górskich jest zróżnicowana i wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset metrów Jeszcze grubsze.. Przeciętna grubość czasy lodowej Antarktydy wynosi 1600 m, a maksymalna około 4500 m. Przesuwający się lód niszczy podłoże wskutek dużego ciśnienia, jakie na mnie wywiera.Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów.. Jeśli formy rzeźby polodowcowej zdążyły ulec erozji (denudacji), taki krajobraz nazywamyInformacje - Rzeźbotwórcza działalność lądolodów Podobnie jak w przypadku lodowców górskich, rzeźba powstała na skutek działalności lodu lodowcowego (w lądolodzie) jest efektem procesów glacjalnych.Rzeźbotwórcza działalność lodowców i lądolodów - porównanie..

sciaga.pl menu ... Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich i lądolodów drukuj.

Uwaga: wczytywanie prezentacji może potrwać od kilku sekund do kilku minut.. Rzeźbotwórcza działalność lodowców - formy Skutkiem działalności lodowców (i wód z ich topnienia) są: formy erozyjne (np. barańce, doliny U-kształtne), formy akumulacyjne (np. moreny, ozy).- czołowa - wzniesienia powstające u czoła jęzora lodowcowego, bardzo szybko rozmywane przez wody topniejącego jęzora.. Tekst i scenariusz lekcji: Ewa Malinowska.. Wiele form utworzonych w ich wyniku jest podobnych do form utwo-rzonych przez lodowce górskie, ale najczęściej mają one znacznie większą skalę.. Opracowanie i multimedia: Englishsquare.pl sp..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt